W 2019 r. nowym Partnerem botanicznym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie została Szkółka Róż „Rosarium”.
Róża była obecna w wilanowskiej rezydencji od momentu jej założenia, tj. od końca XVII w. Początkowo stanowiła subtelną dekorację bordiur kwiatowych w centralnych parterach górnego ogrodu barokowego. Cieszyła oko i zmysł węchu samego króla Jana III. W XVIII w. nadal wykorzystywana była jako akcent kwiatowych kompozycji rabat ogrodów regularnych, by w XIX w. zagościć w eklektycznych zestawieniach pałacowych ogrodów kwiatowych.
Od 2009 r. dawny Południowy Ogród Kwiatowy jest Ogrodem Różanym. W bukszpanowe żywopłoty kwater neorenesansowego ogrodu projektu Bolesława Podczaszyńskiego oprawionych jest obecnie ok. 7000 krzewów róż odmian współczesnych i historycznych. Tworzą wyjątkową kolekcję, która od wielu lat współtworzona jest z wiodącą w Polsce szkółką róż – Rosarium. Szkółka założona w 1980 r. przez małżeństwo: Janinę i Adama Chodunów, jest obecnie liderem produkcji róż w Polsce. Szczególnie interesująca i ważna dla utrzymania autentyzmu w ogrodach historycznych jest oferta szkółki w zakresie sprzedaży historycznych odmian róż.
Od 2019 r. Szkółka Róż „Rosarium” jest partnerem botanicznym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Dzięki tej współpracy w ogrodach wilanowskich rozkwitnie rabata krzewów dzikich róż skomponowana przez właścicieli szkółki. Blisko 300 krzewów posadzonych zostanie po zachodniej stronie obecnego Ogrodu Różanego jako nieformalna kontynuacja pełnych przepychu różanych rabat. W kolejnych latach Ogród Różany wzbogaci się dzięki Rosarium o kolejne róże odmian historycznych i współczesnych. Zwieńczeniem współpracy będzie odtworzenie soliterowych obsadzeń krzewów róż w bordiurach centralnych parterów ogrodowych górnego ogrodu barokowego.