Róże owocowe

Róże na przetwory

Róże to nie tylko efektowne krzewy o pachnących i wspaniałych kwiatach. Trwająca już kilka lat moda na ekologię i wykorzystanie bogactw natury w żywieniu, lecznictwie czy kosmetologii, przywróciły zainteresowanie także użytkowymi walorami róż.

Pozyskiwać i przetwarzać w różny sposób możemy płatki i owoce, zarówno w warunkach domowych, jak i na skalę przemysłową. Najbardziej przydatne będą tu róże dzikie (naturalne) i ich wyselekcjonowane odmiany oraz niektóre odmiany historyczne, o silnie pachnących kwiatach. Oprócz powszechnie znanych i cenionych różanych smaków i aromatów, nie mniejsze znaczenie mają właściwości lecznicze róż. Nie jest tajemnicą, że jednym z najbogatszych źródeł witaminy C w przyrodzie są właśnie owoce róży, a nie jak powszechnie się sądzi, cytrusy czy czarna porzeczka.

Ponadto zawierają one wiele innych witamin, a także makro i mikroelementów, fl awonoidów, pektyn, garbników i mnóstwo różnych związków korzystnie wpływających na organizm człowieka. Prozdrowotne właściwości owoców róż, stały się tematem wielu naukowych opracowań. Warto wspomnieć, że odmiany róż przydatnych do celów spożywczych, z reguły są mało wymagające i mogą rosnąć również na trudniejszych, ubogich stanowiskach. Dzięki dobrej odporności na choroby można w ich uprawie ograniczyć stosowanie środków chemicznych.

Owoce i płatki możemy zbierać z róż dziko rosnących, spotykanych na terenie Polski , takich jak Rosa rugosa, Rosa canina, Rosa rubiginosa, Rosa californica czy Rosa cinnamomea. Jednak większe i bardziej wyrównane plony możemy uzyskać sadząc uszlachetnione krzyżówki odmian dzikich (kultywary).

Najbardziej uniwersalne róże o znaczeniu użytkowym to odmiany Rosa rugosa – ‘Hansa’, ‘Moje Hammerberg’, ‘Rotes Meer’, ‘Adam Chodun’, ‘Konstancin’, ‘Belle Poitivine’ i ‘Roseraie de l’Hay’, gdzie z powodzeniem wykorzystuje się płatki i owoce. Odmiany wartościowe ze względu na szczególnie duże owoce to Rosa pomifera ‘Karpatia’ i mało jeszcze znana róża ‘Przelewice’. Lista róż o płatkach nadających się do przetwarzania jest dość długa i praktycznie w ten sposób można wykorzystać wszystkie odmiany o silnym zapachu i zdecydowanej barwie. Najstarsze i najcenniejsze z nich to odmiany z historycznym rodowodem, takie jak Rosa gallica ‘Offi cinalis’, Rosa centifolia ‘Muscosa’, Rosa damascena ‘Kazanłyk’ i Rosa damascena ‘Koszuty’, Rosa centifolia ‘Cristata’, ‘Cardinal de Richelieu’, ‘Ispahan’,‘Kawkasskaja’ czy ‘Rose de Resht’.