Aktualności

rozany_weekend2019
Różany weekend 2019 – obowiązkowa rejestracja

Drodzy klienci, znajomi, koleżanki i koledzy,
Już wkrótce, bo 20 – 21 lipca, odbędzie się w naszej szkółce Różany Weekend! W programie (jednakowo w sobotę i w niedzielę):

[EDIT]
GODZ. 9.00 – rozpoczęcie Różanego Weekendu
Przez cały czas trwania imprezy organizowane będą wycieczki na kwitnące pole różane, na miejscu będzie można kupić krzewy w doniczkach z dodatkowym 5% rabatem, zrelaksować się w Różanej kawiarence i skorzystać z poniższych atrakcji.

GODZ.10.00 – WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z TOMKIEM CIESIELSKIM
Najbardziej znany polski fotograf przyrody, roślin, ogrodów i parków oraz pomysłodawca i organizator polskiej edycji Weekendu Otwartych Ogrodów
https://www.facebook.com/weekendotwartychogrodow/
poprowadzi zajęcia dla wszystkich, którzy chcą robić piękne zdjęcia, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią czy fotografują już od dłuższego czasu.

GODZ. 12.00 – KRÓTKIE POWITANIE PRZYBYŁYCH GOŚCI PRZEZ GOSPODARZY

GODZ. 12.15 – PRELEKCJA PROF. DR HAB. TADEUSZA BARANOWSKIEGO Z UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W POZNANIU
Róża – miłość – piękno – zdrowie. Krótko o historii róż.
Doliny róż : Kazanłyk – Bułgaria, El Kelaa M’Gouna – Maroko
Olejek różany: -właściwości, woda różana- panaceum na wszystko.

GODZ. 13.45 – ŁUKASZ MARCINKOWSKI I RADEK BERENT Z KWIACIARNI KWIATY&MIUT
Kwiaty&Miut to marka nie wymagająca rekomendacji. Fantastyczne dekoracje kwiatowe Łukasza i Radka znane są w całej Polsce, a ich filozofia i podejście do przyrody i roślin dają niezwykłe efekty. Podczas Różanego Weekendu odkryją oni tajniki tworzenia aranżacji kwiatowych oraz zaproszą do wspólnej zabawy w wyplatanie wianków.

GODZ. ??? NIESPODZIANKA 🙂
[edit]

Informujemy, że w tym roku wprowadziliśmy obowiązkową, darmową rejestrację uczestników, której można dokonać, klikając link poniżej:

DZIEŃ PIERWSZY, SOBOTA 20 LIPIEC – rejestracja

DZIEŃ DRUGI, NIEDZIELA 21 LIPIEC – rejestracja

W razie problemów z rejestracją, dzwońcie na numer 511 554 699.

Z różanym pozdrowieniem
Zespół Rosarium


Majówka w Radlińcu

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że podczas „długiego weekendu” nasza szkółka będzie czynna w następujących godzinach:

29 i 30 kwietnia normalnie

1 maja do 14:00

2 maja normalnie

3 maja zamknięte

4 maja do 14:00

Zespół Rosariumcanary_bird


2017logo_gardenia_nowe
Targi ogrodnicze GARDENIA już wkrótce!!!

W dniach 21 – 23 luty 2019 odbędą się Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA. Wszystkich zainteresowanych, przyjaciół, znajomych oraz sympatyków naszej szkółki zapraszamy do pawilonu 7A na stoisko nr 15.
Zaprezentujemy się dla Was w doborowym gronie Polskiego Towarzystwa Różanego!!! Do zobaczenia!
2017logo_gardenia_nowe


rozany
Różany weekend 2018 już wkrótce

Już za kilka dni, tj. 21 – 22 lipca, odbędzie się kolejna impreza w naszej szkółce. Poniżej przedstawiamy atrakcje, które szykujemy dla Państwa w tym roku. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie. Zapraszamy w godzinach 9:00 – 17:00. Do zobaczenia wkrótce!

PROGRAM RÓŻANEGO WEEKENDU 2018

1. ZWIEDZANIE SZKÓŁKI ROSARIUM, WYCIECZKA NA POLE RÓŻANE, PREZENTACJA NOWYCH ODMIAN.

Jak co roku zapraszamy do obejrzenia kwitnącego pola. Krzewy w doniczkach będzie można nabyć z dodatkowym 5% rabatem. W trakcie imprezy działać będzie Różana kawiarenka z ciasteczkami, kawą oraz pyszną i orzeźwiającą lemoniadą różaną.

2. FOTOGRAFUJEMY RÓŻE. WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z TOMKIEM CIESIELSKIM.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, ze szczególnym nastawieniem na tych kochających róże. Na warsztatach zglębisz wiedzę, jak za pomocą prostych domowych sposobów uatrakcyjnić swoje fotografie róż.
Dowiesz się czego użyć, by ratować się przed niedogodnościami pogodowymi.
Wreszcie poznasz kilka sposobów na to, by twoja sąsiadka, rodzina i znajomi z zachwytem wzdychali oglądając twoje fotografie w internecie.
Nie masz aparatu fotograficznego ? Masz smartfon? To wystarczy!

3. RADEK BERENT I ŁUKASZ MARCINKOWSKI – ARTYŚCI Z POZNAŃSKIEJ KWIACIARNI KWIATY&MIUT

• Najpiękniejsze bukiety i dekoracje różane
• Kondycjonowanie róż
• Przygotowanie dekoracji na stół
• Wspólna zabawa w robienie wianków.

4. W RÓŻANYM OGRODZIE DLA ZDROWIA I URODY – BARBARA ZIMOCH

Ayurweda – Ayus – oznacza życie, Veda to wiedza o przebiegu procesu życia. Ayurveda to najstarszy holistyczny system medyczny, w którym wykorzystuje się uzdrawiające właściwości róż stosując je w diecie i do różnorodnych sposobów pielęgnacji ciała i uzdrawiania duszy. W trakcie naszego Weekendu Różanego będziemy mieli możliwość wzbogacić się o wiedzę i praktyczne umiejętności, którymi podzieli się z nami Barbara Zimoch coach ICF i Konsultantka Ayurwedy Instytutu JIva w Faridabad w Indiach.
• Medyczne zastosowanie róży według Ayurwedy.
• Różane napoje i desery
• DIY – Do It Yourself różany olejek z róży pomarszczonej i jego zastosowanie

5. W tym roku zaparkuje przy naszym gospodarstwie Food Truck ARIZONA PASTRAMI, który serwuje dania kuchni amerykańskiej, w szczególności pyszne buły z pastrami w różnych kompozycjach. Pastrami to w 100% wołowina z mostka, długo marynowana w ziołach i przyprawach, następnie wędzona w niskiej temperaturze oraz gotowana na parze, po to by uzyskać kruche i aromatyczne mięso. Będzie też oferta dla najmłodszych – pyszne, chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku frytki belgijskie.


Mamy Dzień Mamy

dinky

Jeszcze tylko kilka dni pozostało do Dnia Matki. W tym szczególnym dniu różany prezent na pewno sprawi jej wiele radości.
Wybierz dla Mamy najpiękniejszą różę lub ofiaruj jej bon podarunkowy.


schone
Pamiętajcie o Dniu Babci oraz Dniu Dziadka!

Święto naszych Babć i Dziadków to idealny moment aby podziękować za ich miłość, wspólnie spędzone chwile oraz nieograniczony dostęp do skrytki ze słodyczami, kiedy mama nie patrzy 🙂 Doskonałym wyrazem wdzięczności i szacunku dla naszych ukochanych są kwiaty, a kwitnące krzewy w ogrodach naszych najbliższych pozostawiają piękne wspomnienia.
Zapraszamy do składania zamówień i przypominamy o bonach podarunkowych.

Bon podarunkowy - wymarzony prezent


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

dsc_4903

Bardzo, bardzo dziękujemy!!!

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Różanego Weekendu za aktywny udział w imprezie, za radość z obcowania z różami, za entuzjazm, dobrą zabawę oraz za liczne słowa uznania.

W ciągu dwóch dni odwiedziło nas ponad 800 osób, przyjechali Państwo z całej Polski, z rodzinami, grupami przyjaciół, z pieskami i wspaniałymi humorami.

To dla nas wielka satysfakcja i nagroda za trud włożony w przygotowanie imprezy. Fotograf Tomek Ciesielski, floryści z kwiaciarni Kwiaty&Miut, pani Emilia oraz wszyscy nasi pracownicy bardzo starali się, aby czas spędzony w ROSARIUM pozostawił w Państwa pamięci niezapomniane wrażenia.

Przeżyjmy to jeszcze raz!!!

dsc_4884

dsc_4875

dsc_4876

dsc_4848

dsc_4874

dsc_4921


Różany Weekend cd.

W szkółce trwają gorączkowe przygotowania do Różanego Weekendu!!!

Impreza, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie miała swobodny, piknikowy charakter, a naszych gości przywita kawiarenka pod chmurką, z kawą, napojami i różanymi łakociami.

Program imprezy każdego dnia jest podobny:

  • około godziny 10.30 spotkanie i warsztaty z fotografem p. Tomkiem Ciesielskim, przeznaczone dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, ze szczególnym nastawieniem na tych, którzy kochają róże. Zainteresowanych warsztatami, prosimy o zabranie własnych aparatów fotograficznych (ale wystarczy też smartfon). Zajęcia powtórzymy w ciągu dnia, w zależności od potrzeb;
  • około godziny 12 pokazy florystyczne Łukasza Marcinkowskiego i Radka Berenta, prowadzących znaną poznańską kwiaciarnię Kwiaty&Miut;
  • około godziny 14 warsztaty i nauka robienia wianków.

W późniejszych godzinach , p. Tomek Ciesielski zaprezentuje najpiękniejsze różane kolekcje oraz podpowie, jak zorganizować wycieczkę do ciekawych różanych ogrodów.

Wyjazdy na pole różane odbywać się będą na bieżąco, jak tylko zbierze się grupa chętnych.

W ciągu całego dnia możecie Państwo skorzystać z fachowych porad i konsultacji dotyczących uprawy róż.

W czasie imprezy dostępna będzie większość odmian z naszej oferty, a zakupy w trakcie Różanego Weekendu premiujemy dodatkowymi rabatami!!!


Już tylko 4 tygodnie dzielą nas od Różanego Weekendu!

weekend_20171

Możliwość obejrzenia różanych pól, zapoznanie się z nowościami, porady, zakupy róż w doniczkach z dodatkowym rabatem, to nasze coroczne propozycje dla przybywających gości.
Robimy wszystko, aby czas spędzony w Radlińcu pozostawił niezapomniane wrażenia i wzbogacił Państwa wiedzę na różane tematy.

W tym roku zapraszamy między innymi na spotkanie ze znanym fotografem roślin, panem Tomaszem Ciesielskim.

Tomek Ciesielski zajmuje się profesjonalnie fotografią od blisko 30 lat. Specjalizuje się w fotografii roślin i ogrodów. Jest członkiem Garden Media Guild, Professional Garden Photographers Association’s i Royal Horticultural Society – organizacji skupiających profesjonalnych fotografów, filmowców i dziennikarzy zajmujących się tematyką ogrodniczą na świecie. Współpracuje z wiodącymi agencjami i wydawcami w branży ogrodniczej w Europie i na świecie.

W sobotę i niedzielę odbywać się będę:
WARSZTATY – JAK FOTOGRAFOWAĆ NASZE ULUBIONE RÓŻE
Na warsztatach dowiecie się Państwo jak korzystając z domowych sposobów wykonać doskonałe fotografie własnej różanej kolekcji.
W PODRÓŻY Z RÓŻAMI
Podczas prezentacji pan Tomek podpowie, jak i gdzie zorganizować sobie różaną wycieczkę (terminy, dobre adresy, pułapki, mity itp.)

W tym roku spotkają się Państwo ponownie z niebanalnymi florystami Łukaszem Marcinkowskim i Radkiem Berentem, prowadzącymi znaną w całym kraju i nie tylko, poznańską kwiaciarnię Kwiaty&Miut. http://kwiatyimiut.pl/

Oryginalne, inspirowane naturą kompozycje i bukiety tworzone przez Łukasza i Radka zachwycają lekkością i wdziękiem. Swoboda i intuicja z jaką Panowie tworzą swoje aranżacje, umiejętność podkreślenia urody najdrobniejszej gałązki, pokazują ich doskonałe wyczucie i miłość do przyrody. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że spod ich ręki wychodzą prawdziwe roślinne dzieła sztuki. Pokazy florystyczne odbywać się będą w sobotę i w niedzielę.

Tradycyjnie też działać będzie nasza okolicznościowa kawiarenka, z kawą, zimnymi napojami i różanymi słodkościami.
Mamy wielką nadzieją, że pogoda i w tym roku będzie nam sprzyjać.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE W SOBOTĘ 22 LIPCA I NIEDZIELĘ 23 LIPCA W GODZINACH OD 9-18

Ze względów organizacyjnych będziemy wdzięczni za potwierdzenie udziału w imprezie.


rose-de-meaux1
WIOSENNE CIĘCIE RÓŻ

 

Jedną z ważniejszych, wiosennych prac pielęgnacyjnych jest przycinanie krzewów róż. Wykonujemy je po ustaniu silnych mrozów i zdjęciu zimowego okrycia, kiedy ziemia i powietrze są już lekko nagrzane, a pąki zaczynają nabrzmiewać. Optymalny termin zależy od regionu i przebiegu pogody, dlatego dobrym sygnałem do wykonania zabiegu jest początek kwitnienia forsycji.

Termin cięcia jest dość istotny, ponieważ świeżo przycięte pędy są wrażliwe na wnikanie mrozu. Wykonując zabieg zbyt wcześnie, ryzykujemy, że silniejsze przymrozki zniszczą pobudzone cięciem, rozwijające się pąki.

Ponieważ róże ogrodowe wykazują ogromną różnorodność, różnią się także sposoby ich przycinania.

Róże nowoczesne, powtarzające kwitnienie, wymagają przycinania każdej wiosny. Ponieważ kwitną one na młodych, jednorocznych pędach, im więcej takich pędów wytworzą, tym kwitnienie będzie obfitsze. W zależności od odmiany, częstotliwość pojawiania się nowych kwiatów, a także przerwy między kolejnymi etapami kwitnienia są różne.

W pierwszym roku po posadzeniu, krzewy róż powtarzających kwitnienie przycinamy nad 3-4 pąkiem (oczkiem), w kolejnym już nieco wyżej, pozostawiając 4-6 pąków. Ten sposób przycinania dotyczy róż rabatowych, miniaturowych, okrywowych, wielkokwiatowych, słabiej rosnących parkowych i nostalgicznych. Wysokość cięcia w późniejszych latach zależy od przynależności do którejś z tych grup. Odmiany o słabszym wzroście przycinamy niżej, silniej rosnące, np. wielkokwiatowe czy parkowe, na wyższych piętrach. Nie jest konieczne coroczne przycinanie róż okrywowych, zwłaszcza okulizowanych. Po 2-3 latach od posadzenia powinny one pokrywać gęsto powierzchnię ziemi  i wystarczy im cięcie odmładzające, wykonane co kilka lat.

Silnie rosnące odmiany parkowe, które powtarzają kwitnienie, a także róże angielskie, przycinamy nisko tylko w pierwszym roku po posadzeniu. W kolejnych latach wystarcza skrócenie pędów o 30% oraz usunięcie gałązek uszkodzonych, krzyżujących się czy zniekształconych.

Róże pnące powtarzające kwitnienie można przycinać dość mocno, pozostawiając szkieletowe długopędy, a skracając silnie wszystkie pędy boczne. Warto też pamiętać, że poziome mocowanie długopędów do podpory powoduje intensywniejsze kwitnienie.

W przypadku wspomnianych wyżej grup róż, uzasadnione jest też usuwanie przekwitniętych kwiatostanów w ciągu lata. Sprzyja to powtórnemu tworzeniu kwiatów.

Róże kwitnące tylko raz w sezonie, zawiązują pąki kwiatowe na zdrewniałych pędach dwuletnich i starszych. Do tej grupy zaliczamy odmiany botaniczne, niektóre pnące, część odmian historycznych i parkowych. Jeżeli chcemy co roku cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, wiosną możemy tylko kosmetycznie usunąć chore lub połamane gałązki, a niezwłocznie po kwitnieniu delikatnie prześwietlić krzew. Późniejsze i bardziej radykalne przycinanie spowoduje, że odmiany te nie zakwitną w kolejnym roku.

W przypadku starych 15-20 -letnich, mocno rozrośniętych krzewów, korzystnym zabiegiem jest cięcie odmładzające. Cały krzew skraca się wtedy na wysokość ok. 40-50 cm, aby ze śpiących pąków rozwinęły się nowe, silne, młode pędy.

 

Nie ma mowy o prawidłowo wykonanym zabiegu przycinania, bez odpowiednio przygotowanych narzędzi i dobrych rękawic.   Wiosenne cięcie wykonujemy za pomocą krótkiego sekatora, dobrze naostrzonego i zdezynfekowanego. Starsze, grube pędy usuwamy jeżeli jest taka konieczność, za pomocą piłki typu ‘lisi ogon’.

Dobrze wykonane cięcie to takie, które znajduje się 0,5 cm powyżej pąka (oczka) odchylającego się na zewnątrz krzewu. Czubek przyciętego pędu lekko przesycha, więc zbyt nisko wykonany zabieg, może uszkodzić również pąk. Przycinamy pęd pod lekkim skosem, tak by woda deszczowa spływała w dół nie zatrzymując się na ranie, jednak by powierzchnia skaleczenia nie była zbyt duża.

Przycięte gałązki zbieramy dokładnie i trwale usuwamy z ogrodu. Pozostawienie ich na rabacie lub kompostowanie, może być potencjalnym źródłem infekcji grzybowych.    Jeżeli przycinamy starsze, grube pędy, należy ranę zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.

Przestrzegając podanych zaleceń, możemy liczyć na to , że już w czerwcu będziemy mogli cieszyć się pierwszymi, pięknymi kwiatami.

 

Dr Adam Chodun