Aktualności

schone
Pamiętajcie o Dniu Babci oraz Dniu Dziadka!

Święto naszych Babć i Dziadków to idealny moment aby podziękować za ich miłość, wspólnie spędzone chwile oraz nieograniczony dostęp do skrytki ze słodyczami, kiedy mama nie patrzy 🙂 Doskonałym wyrazem wdzięczności i szacunku dla naszych ukochanych są kwiaty, a kwitnące krzewy w ogrodach naszych najbliższych pozostawiają piękne wspomnienia.
Zapraszamy do składania zamówień i przypominamy o bonach podarunkowych.

Bon podarunkowy - wymarzony prezent


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

dsc_4903

Bardzo, bardzo dziękujemy!!!

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Różanego Weekendu za aktywny udział w imprezie, za radość z obcowania z różami, za entuzjazm, dobrą zabawę oraz za liczne słowa uznania.

W ciągu dwóch dni odwiedziło nas ponad 800 osób, przyjechali Państwo z całej Polski, z rodzinami, grupami przyjaciół, z pieskami i wspaniałymi humorami.

To dla nas wielka satysfakcja i nagroda za trud włożony w przygotowanie imprezy. Fotograf Tomek Ciesielski, floryści z kwiaciarni Kwiaty&Miut, pani Emilia oraz wszyscy nasi pracownicy bardzo starali się, aby czas spędzony w ROSARIUM pozostawił w Państwa pamięci niezapomniane wrażenia.

Przeżyjmy to jeszcze raz!!!

dsc_4884

dsc_4875

dsc_4876

dsc_4848

dsc_4874

dsc_4921


Różany Weekend cd.

W szkółce trwają gorączkowe przygotowania do Różanego Weekendu!!!

Impreza, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie miała swobodny, piknikowy charakter, a naszych gości przywita kawiarenka pod chmurką, z kawą, napojami i różanymi łakociami.

Program imprezy każdego dnia jest podobny:

  • około godziny 10.30 spotkanie i warsztaty z fotografem p. Tomkiem Ciesielskim, przeznaczone dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, ze szczególnym nastawieniem na tych, którzy kochają róże. Zainteresowanych warsztatami, prosimy o zabranie własnych aparatów fotograficznych (ale wystarczy też smartfon). Zajęcia powtórzymy w ciągu dnia, w zależności od potrzeb;
  • około godziny 12 pokazy florystyczne Łukasza Marcinkowskiego i Radka Berenta, prowadzących znaną poznańską kwiaciarnię Kwiaty&Miut;
  • około godziny 14 warsztaty i nauka robienia wianków.

W późniejszych godzinach , p. Tomek Ciesielski zaprezentuje najpiękniejsze różane kolekcje oraz podpowie, jak zorganizować wycieczkę do ciekawych różanych ogrodów.

Wyjazdy na pole różane odbywać się będą na bieżąco, jak tylko zbierze się grupa chętnych.

W ciągu całego dnia możecie Państwo skorzystać z fachowych porad i konsultacji dotyczących uprawy róż.

W czasie imprezy dostępna będzie większość odmian z naszej oferty, a zakupy w trakcie Różanego Weekendu premiujemy dodatkowymi rabatami!!!


Już tylko 4 tygodnie dzielą nas od Różanego Weekendu!

weekend_20171

Możliwość obejrzenia różanych pól, zapoznanie się z nowościami, porady, zakupy róż w doniczkach z dodatkowym rabatem, to nasze coroczne propozycje dla przybywających gości.
Robimy wszystko, aby czas spędzony w Radlińcu pozostawił niezapomniane wrażenia i wzbogacił Państwa wiedzę na różane tematy.

W tym roku zapraszamy między innymi na spotkanie ze znanym fotografem roślin, panem Tomaszem Ciesielskim.

Tomek Ciesielski zajmuje się profesjonalnie fotografią od blisko 30 lat. Specjalizuje się w fotografii roślin i ogrodów. Jest członkiem Garden Media Guild, Professional Garden Photographers Association’s i Royal Horticultural Society – organizacji skupiających profesjonalnych fotografów, filmowców i dziennikarzy zajmujących się tematyką ogrodniczą na świecie. Współpracuje z wiodącymi agencjami i wydawcami w branży ogrodniczej w Europie i na świecie.

W sobotę i niedzielę odbywać się będę:
WARSZTATY – JAK FOTOGRAFOWAĆ NASZE ULUBIONE RÓŻE
Na warsztatach dowiecie się Państwo jak korzystając z domowych sposobów wykonać doskonałe fotografie własnej różanej kolekcji.
W PODRÓŻY Z RÓŻAMI
Podczas prezentacji pan Tomek podpowie, jak i gdzie zorganizować sobie różaną wycieczkę (terminy, dobre adresy, pułapki, mity itp.)

W tym roku spotkają się Państwo ponownie z niebanalnymi florystami Łukaszem Marcinkowskim i Radkiem Berentem, prowadzącymi znaną w całym kraju i nie tylko, poznańską kwiaciarnię Kwiaty&Miut. http://kwiatyimiut.pl/

Oryginalne, inspirowane naturą kompozycje i bukiety tworzone przez Łukasza i Radka zachwycają lekkością i wdziękiem. Swoboda i intuicja z jaką Panowie tworzą swoje aranżacje, umiejętność podkreślenia urody najdrobniejszej gałązki, pokazują ich doskonałe wyczucie i miłość do przyrody. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że spod ich ręki wychodzą prawdziwe roślinne dzieła sztuki. Pokazy florystyczne odbywać się będą w sobotę i w niedzielę.

Tradycyjnie też działać będzie nasza okolicznościowa kawiarenka, z kawą, zimnymi napojami i różanymi słodkościami.
Mamy wielką nadzieją, że pogoda i w tym roku będzie nam sprzyjać.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE W SOBOTĘ 22 LIPCA I NIEDZIELĘ 23 LIPCA W GODZINACH OD 9-18

Ze względów organizacyjnych będziemy wdzięczni za potwierdzenie udziału w imprezie.


rose-de-meaux1
WIOSENNE CIĘCIE RÓŻ

 

Jedną z ważniejszych, wiosennych prac pielęgnacyjnych jest przycinanie krzewów róż. Wykonujemy je po ustaniu silnych mrozów i zdjęciu zimowego okrycia, kiedy ziemia i powietrze są już lekko nagrzane, a pąki zaczynają nabrzmiewać. Optymalny termin zależy od regionu i przebiegu pogody, dlatego dobrym sygnałem do wykonania zabiegu jest początek kwitnienia forsycji.

Termin cięcia jest dość istotny, ponieważ świeżo przycięte pędy są wrażliwe na wnikanie mrozu. Wykonując zabieg zbyt wcześnie, ryzykujemy, że silniejsze przymrozki zniszczą pobudzone cięciem, rozwijające się pąki.

Ponieważ róże ogrodowe wykazują ogromną różnorodność, różnią się także sposoby ich przycinania.

Róże nowoczesne, powtarzające kwitnienie, wymagają przycinania każdej wiosny. Ponieważ kwitną one na młodych, jednorocznych pędach, im więcej takich pędów wytworzą, tym kwitnienie będzie obfitsze. W zależności od odmiany, częstotliwość pojawiania się nowych kwiatów, a także przerwy między kolejnymi etapami kwitnienia są różne.

W pierwszym roku po posadzeniu, krzewy róż powtarzających kwitnienie przycinamy nad 3-4 pąkiem (oczkiem), w kolejnym już nieco wyżej, pozostawiając 4-6 pąków. Ten sposób przycinania dotyczy róż rabatowych, miniaturowych, okrywowych, wielkokwiatowych, słabiej rosnących parkowych i nostalgicznych. Wysokość cięcia w późniejszych latach zależy od przynależności do którejś z tych grup. Odmiany o słabszym wzroście przycinamy niżej, silniej rosnące, np. wielkokwiatowe czy parkowe, na wyższych piętrach. Nie jest konieczne coroczne przycinanie róż okrywowych, zwłaszcza okulizowanych. Po 2-3 latach od posadzenia powinny one pokrywać gęsto powierzchnię ziemi  i wystarczy im cięcie odmładzające, wykonane co kilka lat.

Silnie rosnące odmiany parkowe, które powtarzają kwitnienie, a także róże angielskie, przycinamy nisko tylko w pierwszym roku po posadzeniu. W kolejnych latach wystarcza skrócenie pędów o 30% oraz usunięcie gałązek uszkodzonych, krzyżujących się czy zniekształconych.

Róże pnące powtarzające kwitnienie można przycinać dość mocno, pozostawiając szkieletowe długopędy, a skracając silnie wszystkie pędy boczne. Warto też pamiętać, że poziome mocowanie długopędów do podpory powoduje intensywniejsze kwitnienie.

W przypadku wspomnianych wyżej grup róż, uzasadnione jest też usuwanie przekwitniętych kwiatostanów w ciągu lata. Sprzyja to powtórnemu tworzeniu kwiatów.

Róże kwitnące tylko raz w sezonie, zawiązują pąki kwiatowe na zdrewniałych pędach dwuletnich i starszych. Do tej grupy zaliczamy odmiany botaniczne, niektóre pnące, część odmian historycznych i parkowych. Jeżeli chcemy co roku cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, wiosną możemy tylko kosmetycznie usunąć chore lub połamane gałązki, a niezwłocznie po kwitnieniu delikatnie prześwietlić krzew. Późniejsze i bardziej radykalne przycinanie spowoduje, że odmiany te nie zakwitną w kolejnym roku.

W przypadku starych 15-20 -letnich, mocno rozrośniętych krzewów, korzystnym zabiegiem jest cięcie odmładzające. Cały krzew skraca się wtedy na wysokość ok. 40-50 cm, aby ze śpiących pąków rozwinęły się nowe, silne, młode pędy.

 

Nie ma mowy o prawidłowo wykonanym zabiegu przycinania, bez odpowiednio przygotowanych narzędzi i dobrych rękawic.   Wiosenne cięcie wykonujemy za pomocą krótkiego sekatora, dobrze naostrzonego i zdezynfekowanego. Starsze, grube pędy usuwamy jeżeli jest taka konieczność, za pomocą piłki typu ‘lisi ogon’.

Dobrze wykonane cięcie to takie, które znajduje się 0,5 cm powyżej pąka (oczka) odchylającego się na zewnątrz krzewu. Czubek przyciętego pędu lekko przesycha, więc zbyt nisko wykonany zabieg, może uszkodzić również pąk. Przycinamy pęd pod lekkim skosem, tak by woda deszczowa spływała w dół nie zatrzymując się na ranie, jednak by powierzchnia skaleczenia nie była zbyt duża.

Przycięte gałązki zbieramy dokładnie i trwale usuwamy z ogrodu. Pozostawienie ich na rabacie lub kompostowanie, może być potencjalnym źródłem infekcji grzybowych.    Jeżeli przycinamy starsze, grube pędy, należy ranę zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.

Przestrzegając podanych zaleceń, możemy liczyć na to , że już w czerwcu będziemy mogli cieszyć się pierwszymi, pięknymi kwiatami.

 

Dr Adam Chodun

 


logo-gardenia
Do zobaczenia na targach Gardenia 2017…

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej ekspozycji na targach Gardenia 2017, w pawilonie 3A, stoisko nr 17. Podczas targów będzie możliwość zakupienia krzewów na Kiermaszu Ogrodniczym w hali nr 4, stoisko nr 39.logo-gardenia


alden-biesen2
Róże piżmowe – bukiet na jednej gałązce

Ta grupa róż zapoczątkowana została przez mieszańce piżmowe Lamberta i Pembertona w końcu XIX wieku.

Róże piżmowe silnie pachną piżmem – zapach podobny do kamfory.  Jest wydzielany przez gruczołki na szypułkach kwiatowych.

Krzewy są bardzo odporne na choroby, gęsto ulistnione i niezwykle obficie kwitnące, kwiaty bardzo licznie zebrane w duże kwiatostany.

Róże te wielokrotnie w sezonie wegetacyjnym powtarzają kwitnienie, jesienne kwitnienie jest bardzo obfite. Można je sadzić w miejscach zacienionych.

Krzewy są dość gęste, silnie rozgałęzione o regularnym pokroju.  Osiągają średnio 1 –  2 metry wysokości i podobną szerokość.

Róża piżmowa (Rosa moschata) przyczyniła się do powstania róż burbońskich, a także wielu róż parkowych i okrywowych.

Z naszej oferty warto docenić róże Lensa belgijskiej firmy hodowlanej Lens Roses – wyjątkowo obficie kwitnące krzewy o wysokiej odporności na choroby.

Te odmiany są również bardzo efektowne są zimą, ze względu na liczne, drobne, czerwone owoce, zebrane w wielkie owocostany.

 

CIEKAWOSTKI:

  • Choć zapach róży Ballerina jest delikatny i słabo wyczuwalny, stał się intrygującą nutą w perfumach Bellerina No 1, Ballerina No 2 i Ballerina No 3 Les Perfums de Rosine.
  • Olej z róży piżmowej tłoczony na zimno posiada znakomite własności pielęgnacyjne dla skóry. Zawarte w nim emolienty poprawiają elastyczność i nawilżenie, dzięki czemu skóra jest gładka i delikatna.To również doskonałe źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, korzystnych dla stanu skóry. Olejek jest bogaty w witaminy A, C, B1 i B2, zawiera też witaminę E oraz beta-karoten, więc odżywia i regeneruje skórę.

Najlepsze z najlepszych – róże piżmowe w naszej szkółce

 

Alden Biesen®

Ballerina

Bouquet Parfait®

Buff  Beauty

Bukavu®

Dinky®

Elisabeth Oberle®

Ghislaine de Feligonde

Jean Stephenne®

Lavender Dream®

Lovely Fairy®

Mozart

Nozomi

Plaisanterie®

Robin Hood

Rosalita®

Souvenir de Louis Lens®

The Fairy

Waterloo®

Wilhelm

 


gipsy_boy a
Jesienne sadzenie róż z odkrytym systemem korzeniowym.

Krzewy róż kopanych z gruntu, czyli z odkrytym systemem korzeniowym, sadzimy jesienią do mrozów, często już po pierwszych przymrozkach. W Polsce –biorąc pod uwagę tegoroczne suche i upalne lato-  optymalnym czasem na sadzenie tych krzewów jest druga połowa października i listopad.

Rośliny, których nie możemy posadzić od razu, należy zabezpieczyć przed wysychaniem, przechowując w chłodnym miejscu (przez kilka dni), przykryte wilgotną tkaniną. Można też je zadołować w cienistym miejscu (na dłużej).

Przed sadzeniem warto zanurzyć korzenie na kilka godzin w wodzie, jednak ten zabieg nie może trwać dłużej niż 24 godziny.

Dołki pod róże przygotowujemy odpowiednio obszerne, tak aby korzenie zmieściły się swobodnie i bez podwijania. Korzenie można delikatnie przyciąć. Przed sadzeniem warto włożyć do dołka dobrze przekompostowany obornik (2 – 3 letni) – najlepiej bydlęcy. Obornik należy wymieszać z ziemią. Jeżeli nie mamy możliwości zdobycia nawozu naturalnego, można zastosować suszony obornik granulowany, bydlęcy (około 20 granulek do dołka) – powszechnie dostępny w sklepach ogrodniczych.

Po posadzeniu róż, miejsce okulizacji – czyli zgrubienie na szyjce korzeniowej, z którego wyrastają pędy odmiany, powinno się znaleźć na głębokości 2 – 3 cm pod ziemią (miejsce szczepienia jest szczególnie narażone na ewentualne przemarzanie). Ziemię wokół rośliny należy dokładnie udeptać, a następnie obficie podlać. Dla ochrony młodych pędów przed wysuszającym wiatrem i mrozem – także przed wiosennymi przymrozkami,  wokół rośliny usypać kopczyk z ziemi, o wysokości 20 cm. Bezpośrednio przed mrozami kopczyki należy powiększyć. Pędy posadzonych jesienią krzewów delikatnie skracamy. Jest to zabieg często pomijany, ale bardzo ważny i szeroko stosowany w praktyce (w leśnictwie od stuleci).

odkry

Ogólne zasady sadzenia róż ogrodowych.

Trudno podać ogólne zasady wykorzystania krzewów róż przy urządzaniu ogrodu, ponieważ zależą one w równym stopniu od warunków przyrodniczych, przestrzeni do wykorzystania oraz gustu i oczekiwań miłośnika tych pięknych roślin. Warto jednak pamiętać, że sadzenie kilku odmian na jednej rabacie sprawia wrażenie nieładu i uniemożliwia wyeksponowanie urody i walorów poszczególnych roślin. Dlatego, lepszy efekt uzyskamy sadząc kilka krzewów jednej odmiany w zwartej grupie. Dotyczy to zwłaszcza odmian róż niskich, powtarzających kwitnienie.

Róże naturalne, parkowe i historyczne osiągają najczęściej większe rozmiary i często nie powtarzają kwitnienia. Można je sadzić jako solitery (pojedyncze krzewy). Mogą one być wykorzystane również do tworzenia nieprzycinanych żywopłotów, przy czym rozstawa roślin zależy od rozmiarów osiąganych przez daną odmianę (zalecana odległość między krzewami 0,6 – 1,5m). Chcąc stworzyć zwartą, trudną do przebycia zieloną i kwitnącą ścianę, rozstawę można zmniejszyć do 0,4 – 0,6m.

Warto pamiętać, że róże możemy uprawiać nawet wtedy, gdy nie jesteśmy właścicielami rozległego ogrodu. Wiele odmian róż nadaje się do sadzenia w skrzynkach balkonowych, pojemnikach ceramicznych, skrzyniach drewnianych. Pojemniki na róże powinny mieć minimum 30 cm głębokości i minimum 35 cm ø. Dzięki temu, dysponując nawet niewielkim balkonem możemy cieszyć się z obcowania z tymi eleganckimi roślinami.

Aby uzyskać dobry wzrost i kwitnienie krzewów róż, należy sadzić je na dobrych glebach, starannie odgruzowanych i odchwaszczonych. Przy sadzeniu róż należy wybierać stanowiska słoneczne, o dobrej cyrkulacji powietrza, ale nie wystawione na silne wiatry. Tylko niektóre odmiany tolerują miejsca zacienione. Krzewy róż najlepiej rosną i kwitną w miejscach dobrze oświetlonych. Nie należy ich jednak sadzić tuż przy południowej ścianie budynku, ponieważ bardzo wysokie  temperatury w upalne lato sprzyjają pojawianiu się skoczka różanego i przędziorków. Zbyt gorące stanowisko powoduje też zniekształcanie się kwiatów i bardzo szybkie rozwijanie się pąków. Róże nie czują się dobrze w bezpośrednim sąsiedztwie dużych drzew i krzewów. Konieczność konkurowania o składniki pokarmowe i wodę powoduje, że rozrastają się i kwitną słabiej. Wyjątek stanowią tutaj odmiany Rosa helenae ‘Semiplena’, ‘Alberic Barbier’, ‘Alchymist’, ‘Bobbie James’, ‘Lykkefund’, ‘Paul’s Himalayan Musk’, które dobrze znoszą półcień i nadają się do sadzenia przy drzewach, traktując je jako podpory. Krzewy róż tych odmian można sadzić przy silnych pergolach, trejażach oraz ścianach nieefektownych budynków.

Większość róż wymaga dobrej, żyznej gleby, najlepiej piaszczysto-gliniastej, o lekko kwaśnym (pH 5,5 – 6,5) do obojętnego (pH 7,0) odczynie, o poziomie wód gruntowych (70 – 100  cm lub większym). Dobra gleba to gleba o strukturze gruzełkowatej (po rozsypaniu garści umiarkowanie wilgotnej ziemi powinny powstać „grudki”). Zbyt ciężka (ilasta) gleba nie jest odpowiednia dla róż. Jednak można ją rozluźnić przez dodanie piasku, obornika, kompostu. Ziemia powinna zawierać dużą ilość substancji organicznej. Jej zawartość można  zwiększyć przez dodanie 2 – 3 letniego obornika lub kompostu, ewentualnie torfu obojętnego. Materiał organiczny powinien znajdować się na głębokości do 20 cm. Jeżeli znajdzie się głębiej, glebowe bakterie tlenowe nie będą mogły działać na jej rozkład. Żyzność gleb można także poprawić przez regularne stosowanie nawozów mineralnych, czy  wapnowanie. Warto jednak pamiętać, że odmiany z grupy Rosa rugosa nie tolerują dużej ilości wapna, natomiast gatunek ten dobrze znosi zasolenie i kwaśną glebę. Przed posadzeniem krzewów w ogrodzie, polecamy wykonanie badań próbek gleby. Próbki gleby (250 g) można zbadać np. w jednym z laboratoriów Stacji Chemiczno-Rolniczej. Zbadać należy przede wszystkim odczyn gleby (pH) i zawartość podstawowych składników mineralnych, ewentualnie mikroelementów. Specjaliści ze stacji mogą przygotować także zalecenia nawozowe. Przy sadzeniu krzewów róż należy unikać stanowisk, na których rosły już róże lub inne rośliny z rodziny botanicznej różowatych Rosaceae (m. in. większość drzew i krzewów owocowych).

dr Adam Chodun


Najpiękniejsza Róża 2016

Nasza Ascot – Najpiękniejszą Różą Ogrodową 42. Wystawy Róż i Aranżacji Florystycznych, Święto Róży Kutno 2016.

42 Święto Róży w Kutnie już za nami. W czasie imprezy pokazaliśmy sześć odmian z naszej szkółki.  Ascot została uznana za najpiękniejszą różę wystawy przez publiczność, która odwiedzając ekspozycję mogła oddawać głosy na jedną z blisko 200 prezentowanych odmian.

Organizatorom tej wspaniałej imprezy w Kutnie serdecznie dziękujemy za gościnę!

NAJPIEKNIESZA_ROZA_2016

Ascot to róża wielkokwiatowa należąca do grupy róż nostalgicznych. Odmiana ta charakteryzuje się kulistymi, malinowymi kwiatami dochodzącymi do 12 cm średnicy. Pąki otwierają się powoli i dzięki temu długo utrzymują się na pędzie ciesząc oko właścicieli ogrodów. W pełnej fazie kwitnienia płatki stają się pofalowane, co dodaje jeszcze większego uroku tej odmianie.

_MG_8699

 

 

_MG_8712-HDR

Więcej informacji o odmianie tutaj:

http://rosarium.com.pl/produkt/ascot-tantau-2007

foto: © tomek ciesielski / bankfoto.net )

grafika: www.swietorozy.pl/